Nity zrywalne to popularne elementy złączne, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Te niewielkie elementy okazują się być zaskakująco funkcjonalne, a często wręcz niezastąpione. Używa się ich wszędzie tam, gdzie wymagane jest trwałe połączenie elementów wykonanych z różnych materiałów. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów nitów zrywalnych, które dobiera się w zależności od specyfiki danego projektu. Po więcej szczegółów zajrzyj do naszego artykułu.
Typowe zastosowania nitów zrywalnych
Nity zrywalne są standardowymi elementami używanymi przy budowie jednostek pływających, a także obiektów inżynieryjnych, takich jak mosty. Są również szeroko stosowane w pojazdach i maszynach budowlanych.
Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że są idealne do łączenia elementów o różnej grubości, w tym bardzo cienkich, takich jak arkusze blachy. Co ciekawe, nity można również znaleźć w konstrukcjach zabawek, komputerach, sprzętach AGD i urządzeniach RTV.
Jak używać nitów zrywalnych?
Do wykonania trwałego połączenia przy użyciu nitów zrywalnych potrzebne są tylko wiertarka i nitownica. Najpierw wiercimy otwór (o średnicy nieco większej niż nit), następnie wkładamy nit do otworu, chwytamy jego końcówkę nitownicą i dociskamy do podłoża. Końcówka nitownicy automatycznie odrywa się, gdy połączenie osiągnie odpowiednią wytrzymałość.
Jak widać, wykonywanie połączeń za pomocą nitów zrywalnych jest bardzo proste, a co najważniejsze, zapewnia wymaganą trwałość, chroniąc przed rozerwaniem połączenia pod wpływem drgań czy naprężeń.
Rodzaje nitów zrywalnych
Nity zrywalne można podzielić na kilka podstawowych typów. Najważniejsze z nich to:
- Nity standardowe– są to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne nity zrywalne, składające się z łba i gwoździa, wymagające użycia nitownicy. Świetnie nadają się do trwałego i mocnego łączenia różnych materiałów, takich jak stal i PVC, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych.
- Nity specjalne– zostały zaprojektowane do łączenia konkretnych materiałów, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne. Mogą być również dedykowane specyficznym zastosowaniom, czego przykładem są nity przelotowe (inaczej ślepe), nity szczelne (odporne na wodę), nity z wieloma uchwytami czy nity do powiększonych otworów. Często mają niestandardowe wymiary.
- Nity strukturalne– użycie tych nitów jest rekomendowane zawsze wtedy, gdy wymagane jest bardzo solidne połączenie mechaniczne. Ich specyficzna konstrukcja z trzpieniem pozwala na modyfikację korpusu, który po znitowaniu jest trwale z nim połączony.
- Nitonakrętki – są przeznaczone do montażu nieprzelotowego i umożliwiają szybkie i łatwe łączenie dwóch różnych materiałów.
Gdzie kupisz nity zrywalne?
Jak w przypadku wszelkich innych elementów złącznych, także nity zrywalne należy dopasowywać precyzyjnie pod kątem wymagań danego projektu. Pamiętajmy, że w dużej mierze zależy od nich trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowania.
Szeroki wybór nitów zrywalnych, wykonanych ze stali nierdzewnej A2 lub stali kwasoodpornej A4, dostępnych w różnych wariantach wymiarowych, znajdziesz w stałej ofercie Inox-Plus, czołowego dostawcy elementów złącznych ze stali jakościowych.
Inox-Plus oferuje m.in. nity zrywalne spełniające normę ISO 15983, wykonane ze stali nierdzewnej A2 (AISI 301), które możesz wygodnie zamówić online w opakowaniach po 250 lub 500 sztuk, dostępne w różnych wariantach rozmiarowych – od 6 do 25 mm długości oraz w średnicach od 2,4 do 6,4 mm.
Oferta Inox-Plus obejmuje także m.in. śruby, wkręty, nakrętki, podkładki, nity, nitonakrętki, łańcuchy, opaski i wiele innych. Potrzebne elementy złączne łatwo wyszukasz w katalogu online dostępnym na stronie internetowej pod adresem https://www.inoxplus.com.pl/.